Czym jest mikrorachunek podatkowy

Czym jest mikrorachunek podatkowy

Warto przeczytać

Z pojęciem mikrorachunku podatkowego tak naprawdę spotykamy się na co dzień. Niemniej jednak dla wielu osób w dalszym ciągu pojęcie to jest dość niejasne i enigmatyczne. Okazuje się, że wiedza z zakresu podatków i możliwych form rozliczeń, jest niezbędna do tego, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z fiskusem. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że mikrorachunek podatkowy to indywidualny rachunek, który umożliwia płacenie np. podatku PIT. Jednak komu mikrorachunek jest potrzebny i jak można go uzyskać?

Czym jest mikrorachunek podatkowy?

Warto rozpocząć od prostego wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest mikrorachunek podatkowy. Otóż jak można przeczytać na stronie: https://pragmago.pl/porada/mikrorachunek-podatkowy/, jest to indywidualny rachunek podatkowy. W związku z tym jest on wykorzystywany do płat niektórych podatków. W naszym kraju, mikrorachunek podatkowy został wprowadzony stosunkowo niedawno bo w 2020 roku. Tak więc jakie podatki można opłacić za pomocą mikrorachunku podatkowego? Otóż podatnik może zapłacić następujące należności:

  • podatek PIT
  • podatek CIT
  • podatek VAT- jednak z wyłączeniem karty podatkowej oraz podatku VAT-14 i VAT w imporcie, jako że zarówno podatnicy jak i płatnicy zobowiązani są obecnie do opłacania tych należności przy pomocy właściwego urzędu skarbowego. 

Warto jednak zwrócić uwagę na jedną, niezwykle istotną kwestię. Otóż okazuje się, że mikrorachunek podatkowy służy nie tylko i wyłącznie do wpłat podatków. Podatnicy na numer indywidualnego rachunku mogą również spodziewać się zwrotów nadpłat i podatków, które do tej pory realizowane były na standardowych zasadach, czyli przelewane na personalny rachunek bankowy danego podatnika. Co więcej, każdy z podatników ma możliwość sprawdzenia swojego indywidualnego mikrorachunku. Jest to możliwe przy pomocy generatora, który został stworzony i udostępniony przez sam resort finansów na właściwej stronie internetowej.

Jak uzyskać mikrorachunek podatkowy i jak on wygląda?

Dla wielu podatników najlepszą wiadomością jest to, że numeru mikrorachunku podatkowego nie trzeba zakładać, gdyż jest on automatycznie generowany dla każdego z podatników. Znów, by się z nim zapoznać wystarczy skorzystać ze strony internetowej resortu finansów i z generatora, który jest na niej zamieszczony. Co więcej, numer mikrorachunku podatkowego można również uzyskać we właściwym urzędzie skarbowym. Wówczas niezbędne będzie podanie:

  • numeru PESEL- w przypadku kiedy podatnik nie prowadzi własnej działalności gospodarczej lub nie jest zarejestrowanym płatnikiem podatku VAT.
  • numer NIP- w przypadku kiedy podatnik prowadzi własną działalność gospodarczą lub jest czynnym podatnikiem VAT.

Skoro już wiadomo, w jaki sposób uzyskuje się numer mikrorachunku podatkowego, warto dowiedzieć się również, jak taki mikrorachunek wygląda. Otóż prezentuje się od dokładnie tak samo, jak każdy inny numer konta bankowego. Oznacza to, że składa się on z 26 cyfr jednak w odróżnieniu od numerów kont, o wiele łatwiej go zapamiętać. W mikrorachunku bankowym występują bowiem następujące elementy stałe:

  • liczba kontrolna- czyli PL
  • numer rozliczeniowy w Narodowym Banku Polskim- czyli 1010 0071
  • liczba 2221- w przypadku podania numeru PESEL lub liczba 2222 w przypadku podania numeru NIP
  • zera, tak aby cały numer miał 26 cyfr

Komu przydaje się mikrorachunek podatkowy?

Z numeru mikrorachunku podatkowe z pewnością większość osób nigdy nie skorzysta, jednak warto go wygenerować. Komu zaś numer mikrorachunku podatkowego przyda się najbardziej? Otóż z pewnością powinny posiadać go osoby, które regularnie muszą dopłacać do rozliczeń podatkowych, gdyż znacznie ułatwi on całe procedury. Co więcej numer mikrorachunku podatkowego może okazać się również niezbędny dla przedsiębiorców. Wówczas mogą go oni wykorzystać celem dokonywania wszelkich rozliczeń właśnie z urzędem skarbowym. Warto pamiętać, że wygenerowanie mikrorachunku podatkowego nie jest obowiązkowe, ale może ułatwić opłacenie wszelkich należności, a także odebranie zwrotów i nadpłat.

 

 

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments