Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Dentysta Wolin

Zachodniopomorskie

Odsłonięte szyjki zębowe to częsty problem. Dają nieprzyjemne objawy i grożą rozwojem groźnych chorób, zaś w obrębie nawet utratą zębów. Niezależnie z uwagi tej dolegliwości, należy się nią zająć i zastosować środki zaradcze.

Dentysta Człopa

Obnażanie szyjek zębowych to skutek „zatrzymywania się” czy same „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się toż z dnia na doba, ale proces tenże jest zły dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada winy i zarządza optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn może żyć dużo, choć najczęstsze spośród nich wtedy wiek pacjenta, a ponadto nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, kłopoty z przyzębiem to częściowo efekt naturalny, połączony ze starzeniem się organizmu. Okazywanie się szyjek zębowych u osób po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest jak zaskakującym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy mężczyzn niż kobiet.

Niezależnie z wieku, przyczyną problemu jest często również higiena. Zarówno ta zła (niedoczyszczanie zębów, składający się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), jak oraz ta przesadna (częste szczotkowanie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą przyczyniać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w efektu łączenia się płytki nazębnej i dawania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” czy same „ruszanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący rezultatem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych spośród tego powodu zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu jest i zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
I, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują kłopoty z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie wyróżnia się różowymi dziąsłami, które szczelnie oblepiają ząb u nasady, dobrze przylegając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy ukazują się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zima, ciepło, a dodatkowo na miły i zły smak również na kontakt to znany objaw obnażonych szyjek zębowych. Sprawdza się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o zdecydowanym gustu i temperaturze, jak dodatkowo w stosunku z trudnym powietrzem, podczas szczotkowania zębów etc. Uczucie jest ciężkie, używa się chwilowy, ale przeszywający ból.
W przypadku odsłoniętych szyjek zębowych zachowuje się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj także zobaczyć. Odsłonięta akcję jest mocniejsza z reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie chce z przyczyny powstania problemu, a dodatkowo z zaawansowania choroby. Zazwyczaj stosuje się a z zabiegów higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to początkowe etapy w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi buduje się w gabinecie stomatologicznym w charakterze usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie powtarza się je co pół roku.

Potrzebna może stanowić zarówno zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych używa się miękkich szczoteczek. Duża jest również technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (jednak w ruchu od dziąsła) Tak jest brać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie doprowadzają do kładzenia się osadu nazębnego.

Dentysta Człopa

Warto zaopatrzyć się i w dobre preparaty do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. W przypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba chcieć te do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Dostępne są także specjalne preparaty ochronne, które pomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, żeby nie narażać się na ból, najlepiej unikać trudnego i ciężkiego, a ponadto słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy a minerały.
Czasami wskazane jest podjęcie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało prawidłowo.
W poszczególnych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe pokrywa się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny jest jedynym rozwiązaniem. Pokrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką pobieraną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Człopa

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments