ak odzyskać środki z błędnego przelewu? - przegląd możliwości

Jak odzyskać gotówkę z złego przelewu? – przegląd możliwości

Poradnik Klienta

Jak odzyskać gotówkę z złego przelewu? – przegląd możliwości – Przelewy internetowe to już sama z największych czynności, jakie można dokonać za pośrednictwem konta w banku. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by popełnić błąd – skopiować tylko fragment rachunku bankowego lub niedokładnie przepisać informacje do przelewu. Co sprawić w takiej formie?

Jak odzyskać gotówkę z złego przelewu? – przegląd możliwości

Przelanie środków na zły rachunek, wbrew pozorom, dobrze nie jest takie proste. Numer rachunku jest bowiem realizowany w oparciu o algorytm, który w dużym stopniu eliminuje przypadkowe pomyłki przy ręcznym wpisywaniu (takie jak przestawienie sąsiednich cyfr czy wpisanie cyfry o pewien mniejszej bądź większej). Istotniejsze informacje na owy temat można wyszukać w współczesnym produkcie.

W realnej większości przypadków wyrazi się więc, że błędnie wpisany przez nas numer rachunku po prostu nie istnieje. Często teraz na tym kroku można wychwycić pomyłkę – wiele banków (np. PKO BP) automatycznie wyświetla nazwę instytucji, w której przewidziane jest konto. Jeśli brak takiej informacji, warto jeszcze sprawdzić wprowadzone dane.

Pewno się jednak zdarzyć, że każdym cudem pieniądze powędrują nie tam, gdzie trzeba. Uwag tego widać być niemało:

wysłaliśmy przelew na nieistniejący rachunek,
wysłaliśmy przelew na nieaktywny (zamknięty rachunek),
wysłaliśmy przelew na mieszkający rachunek, ale niewłaściwy (np. zamiast na konto oszczędnościowe przelaliśmy środki na konto walutowe),
wysłaliśmy przelew na mieszkający rachunek, a do niewłaściwej głowy.
W zależności z pewnej sytuacji wygląda nas inna forma postępowania. Zwykle jest jednak sposób, by odzyskać swoje sposoby.

Przelew na nieistniejący rachunek
To najprzydatniejszy i w nauce najbezpieczniejszy przypadek. Taka rzecz przekaż nie powinna się zdarzyć, ponieważ zabezpieczenia banku automatycznie wykryją oczywisty brak w rachunku – zbyt krótki numer czy nieprawidłowość w kolekcji kontrolnej. Niestety będziemy wówczas być szansie potwierdzenia takiego przelewu.

Jeżeli a nasz bank nie jest aż tak zaawansowany technologicznie, że się zdarzyć, że mechanizmy zabezpieczające zawiodą, a środki znikną z bliskiego konta. Nie chodzi jeszcze panikować. Nawet jeśli przelew „wyjdzie” z rachunku, to że zostanie automatycznie cofnięty przy najbliższej sesji ELIXIR. Na zwrot sposobów ważna choć chwila poczekać – w nauce powinno to przypaść do indywidualnego dnia codziennego (jak jakiś nowy przelew), w praktyce etap ten może wydłużyć się do 2-4 dni. Jeśli po obecnym okresie kwota przelewu nie wróciła na polskie konto (i jesteśmy mocni, że tematem był niebędący rachunek), należy zgłosić reklamację do banku.

Przelew na nieaktywny rachunek
Od momentu do momentu zmianie ulega oferta bankowa, i w kontakcie z ostatnim natomiast my zmieniamy swój rachunek. Podobnie postępują przedsiębiorstwa. Zdarzyć się dlatego może, że z użycia lub braku wiedzy wykonaliśmy przelew na konto już nieaktywne.

Tu sytuacja wygląda bardzo też do sukcesie wspomnianego wysoko. Problem w tym, że nieaktywny rachunek ma „wystarczający” (tj. zgodny z algorytmem) numer, a a nie ukaże się nam komunikat o błędzie. Taki przelew zostanie więc wysłany.

Przede wszystkim trzeba uspokoić osoby, które planują, że swoje sposoby mogą trafić do kogoś innego. Stare numery kont – w przeciwieństwie do np. numerów telefonów – nie są poddawane „recyklingowi”, a wtedy nikt nie otrzyma numeru rachunku należącego niegdyś do nas. Jeśli rachunek jest właściwie zamknięty (i nie np. „zapomniany”, co czasem się zdarza), przechodzimy do podejmowania z sytuacją analogiczną do powyższej. Że taki przelew zostanie odrzucony przy pierwszej sesji ELIXIR, a materiały w porządku kilkorgu dni wrócą na polskie konto. Gdyby tak się nie stanie, powinniśmy złożyć reklamację.

Przelew na złe konto
Może i się zdarzyć, że omyłkowo puścimy przelew między innymi rachunkami w taki postępowanie, że pieniądze trafią na konto walutowe, choć zamierzaliśmy nimi zasilić np. rachunek oszczędnościowy. Taki błąd może nas sporo kosztować, ponieważ poniesiemy wówczas koszty przewalutowania oraz zapłacimy prowizję z takiej umowie (oraz co gorsza, bank pobierze te opłaty dwukrotnie, jeżeli będziemy wybierali wykonać przelew zwrotny). W skutku z konta może nam „zniknąć” całkiem spora kwota, której może obecnie nie odzyskamy.

Warunki są dwa – przelewy w banku są rozliczane online, bez udziału systemu Elixir. Cechą charakterystyczną przelewów wewnętrznych jest wówczas niemal natychmiastowa realizacja transakcji. Świadczy to, że nie będziemy w stopniu rozwiązać takiego przelewu ani z rządu bankowości elektronicznej, ani za pomocą pracownika banku, nawet jeśli przyjmiemy taką próbę kilka sekund później po omyłkowym wysłaniu pieniędzy.

Po drugie – bank najprawdopodobniej odrzuci naszą reklamację. Rolą banku jest pracowanie dyspozycji klienta, jeśli więc podamy taki i nie inny numer rachunku i autoryzujemy przelew, bank uzna umowę za całkowicie łatwą i przeprowadzi ją razem z swoją wolą.

Oczywiście, warto mimo wszystko zgłosić taki przykład i poprosić pracownika banku o pomoc w cofnięciu omyłkowego przelewu. Powinien a mieć wiedza, że bank będzie miał obowiązek nam odmówić.

Przelew do niewłaściwej osoby
Równie stresującą formą jest przelew do niewłaściwej osoby. Rachunek, na który wysłaliśmy przelew, istnieje, i w smaku jest obowiązkowy, zły jest wówczas automatyczny zwrot środków. Co a możemy w takim przypadku zrobić?

Często sprowadza się, że taki przelew można spokojnie anulować. Pamiętajmy, że zlecenia księgowane są razem z harmonogramem sesji ELIXIR. Część banków pozwala modyfikować oczekujące transakcje (a zatem i wycofać je) nawet z rządu bankowości elektronicznej. To winien być polski pierwszy etap. Naturalnie trzeba sprawić go jak już. Gdyby nie mamy szansie samodzielnego dysponowania przelewami oczekującymi, warto zetknąć się z najdroższym oddziałem banku. Jak nie przekroczyliśmy terminu sesji ELIXIR, taki przelew może stać obalony przez człowieka.

Jeżeli jednak zbyt późno zorientujemy się, że wysłaliśmy przelew na zły rachunek, jest nam kontakt z bankiem w planie uruchomienia odpowiednich procedur. Po przejściu w mieszkanie nowelizacji ustawy o usługach finansowych z dnia 22 marca 2018 r., banki są prawnie zobligowane do dania nam pomocy i rozpoczęcia zdecydowanych zadań w własnym imieniu.

Gdzie reklamować błędne przelewy?
Ważną regułą jest: zawsze zapoznajemy się z ludźmi w polskim banku, nigdy w banku odbiorcy. To swój bank jest wszystkie dane dotyczące danego przelewu i zatem on w własnym imieniu będzie starał się wyjaśnić sprawę.

W piśmie reklamacyjnym należy podać jak najwięcej szczegółów transakcji – numer rachunku odbiorcy, numer swego konta, kwotę oraz datę realizacji. Po uzyskaniu tych rad bank będzie korzystał 3 dni na poinformowanie odbiorcy przelewu, że cierpi on obowiązek zwrotu omyłkowo przesłanych środków.

Zwrot powinien stanąć w terminie 30 dni codziennych od daty otrzymania pisma. Przypadkowy odbiorca zachowa anonimowość, ponieważ zwróci pieniądze na dodatkowy rachunek techniczny, a tylko potem bank przeleje je na polskie konto. Razem z kolejną ustawą odbiorca nie poniesie żadnych kosztów w przypadku zwrotu pieniędzy, jednak nasz bank może nas obciążyć stawką za pośrednictwo w odzyskaniu środków. Istotne dane o kosztach można wyszukać w tabeli cen i prowizji banku, do jakiego stawiamy się o ochronę.

Co jednak, jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie odda pieniędzy w wskazanym terminie? W niniejszej sprawie bank zostanie wyrzucony z tajemnicy bankowej zaś będzie mógł nam ujawnić dane tej osoby. To a umożliwi nam odzyskanie swojej własności na trasie sądowej – razem z wyrokiem Sądu Największego z 7 listopada 2014 r. (sygn. akt V KK 236/14) dysponowanie bezprawnie przywłaszczonymi środkami jest bowiem używane jak przestępstwo przeciw mieniu.

Przy tej okazji warto same posiadać na pomocy, że i my możemy uzyskać taki przelew niespodziankę. W takim przypadku dużo nie dysponować tymi środkami – prędzej czy później bowiem ktoś się po nie zgłosi, a my będziemy musieli wykonać ich zwrotu.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments