Kredyt mieszkaniowy - sposób na własne lokum

Kredyt mieszkaniowy – sposób na własne lokum

Promocja i polecane

Posiadanie domu lub mieszkania jest marzeniem praktycznie każdego Polaka. Niestety, wysokie ceny nieruchomości powodują, że na zakup tego typu z własnych środków mogą pozwolić sobie jedynie nieliczni. Rozwiązaniem może być kredyt mieszkaniowy. Czym charakteryzuje się tego typu produkt finansowy? I w jaki sposób wybrać najlepszy kredyt na rynku?

 

Czym jest kredyt mieszkaniowy?

Kredyt mieszkaniowy, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest na sfinansowanie potrzeb mieszkaniowych zaciągającej go osoby. Ponieważ mogą być one niezwykle zróżnicowane, również produkt tego typu może mieć różnorodny charakter i cel. Najczęściej przeznaczany jest on na:

  • zakup domu lub mieszkania,
  • zakup działki budowlanej,
  • sfinansowanie budowy domu,
  • remont domu lub mieszkania,
  • przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu,
  • wykończenie wnętrza domu lub mieszkania.

Realizacja niektórych z wymienionych tu celów wymaga dużych kwot, dlatego też przykładowo kredyt na budowę domu będzie miał praktycznie zawsze charakter długoterminowy, a finansowanie potrzeb tego typu oparte będzie o hipotekę – pozwala to na rozłożenie jego kwoty na stosunkowo niskie raty, które z łatwością mogą być spłacane przez kredytobiorcę.

Kredyt na wykończenie mieszkania może mieć podobny charakter, jednak nie ma również przeszkód, by przyjął on formę zwykłego produktu gotówkowego. Dzięki temu osoba, starająca się o jego pozyskanie, może swobodniej wydatkować uzyskane środki. Kredyt na remont może być udzielony nawet osobie, która nie posiada własnego lokum. W rezultacie może być on więc wydatkowany na przykład na odnowienie lokalu, wynajętego od gminy. Warto jednak zauważyć, że w takiej sytuacji okres kredytowania będzie znacząco krótszy niż w przypadku finansowania zabezpieczonego hipoteką. Wiąże się to z koniecznością uiszczania relatywnie wyższych rat.

Jak wybrać odpowiedni kredyt mieszkaniowy?

Rynek kredytów mieszkaniowych jest niezwykle rozbudowany, a działające na nim instytucje finansowe oferują produkty o zróżnicowanych cenach i  dostępności. Wybór nie jest więc łatwy, a stosowane przez banki skomplikowane procedury oceny i analizy wniosków powodują, że dla wielu osób starania o sfinansowanie własnych potrzeb mieszkaniowych są procesem niezwykle długotrwałym. Wyjściem może być skorzystanie z usług profesjonalnego podmiotu, zajmującego się doradztwem w procesie pozyskiwania kredytów mieszkaniowych. Rozwiązanie to posiada szereg zalet.

Przede wszystkim specjalista, taki jak doradca kredytowy Wrocław, zna bieżące trendy rynkowe, dzięki czemu może w łatwy sposób ustalić, w którym banku można uzyskać finansowanie na najlepszych warunkach. Pozwala to również na uniknięcie sytuacji, w której składamy wnioski o kredyt na budowę domu lub jego remont w instytucji, której procedury w praktyce uniemożliwiają jego otrzymanie.

Równie istotną kwestią jest pomoc podmiotu tego typu w wyborze sposobu finansowania potrzeb mieszkaniowych. Jak już wspomniano – kredyt na remont mieszkania lub jego wykończenie nie zawsze musi mieć formę produktu hipotecznego.  Pożyczki tak zabezpieczone są oczywiście tańsze, a ich raty, ze względu na relatywnie długi okres kredytowania – niższe. Ich pozyskanie nie zawsze jest jednak możliwe, a w sytuacji, w której do przeprowadzenia prac nie jest potrzebna duża kwota, przechodzenie wszystkich formalności, związanych z uzyskaniem produktu hipotecznego może mijać się z celem. W sytuacji takiej znacznie lepiej spełni swoje zadanie kredyt na remont w formie gotówkowej.

W czym jeszcze może pomóc doradca kredytowy?

Wybór formy finansowania oraz banku, w którym zaciągniemy kredyt mieszkaniowy, to nie jedyne usługi, jakie może nam zaoferować doradca kredytowy. Należą do nich również:

  • pomoc w kompletowaniu niezbędnych dokumentów,
  • pomoc w wypełnianiu formularza wniosku kredytowego,
  • negocjowanie dokładnych warunków kredytu,
  • pomoc w wyborze innych produktów finansowych (na przykład ubezpieczenia domu lub mieszkania).

Korzystanie z usług podmiotu, zajmującego się doradztwem finansowym, może przynieść liczne korzyści. Nie należy więc dziwić się, że coraz częściej osoby, starające się o kredyt na wykończenie mieszkania lub budowę domu, kierują swoje pierwsze kroki do specjalistów z tej branży.

5 1 vote
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
11 miesięcy temu
Daj ocenę :
     

przydatny artykuł