Zarządzanie w nurcie Lean. Automatyzacja logistyki

Przeprowadzki Pyrzyce zadzwoń 666484444

Zachodniopomorskie

Filozofia szczupłego zarządzania zarabia na pozycji. Lean Management używany istnieje w kompleksowym zarządzaniu przedsiębiorstwami z jakiejś dziedziny. W popularnej opinii metoda kojarzona z biegiem produkcyjnym, dziś przenikła do niemal każdych obszarów funkcjonowania firmy.

Przeprowadzki Tychowo zadzwoń 666484444

Wdrożenie lean management w danej organizacji wymaga kompleksowych znajomości urządzeń i form, a również wielkiej nowości w systemie myślenia kadry kierowniczej. Choć poznanie całej sztuki jest ciężkim procesem, widoczne efekty przyciągają do głębszego wdrażania założeń. Sektor wysyłkowy automatyzuje swoje funkcjonowania dodatkowo jest doskonałym przykładem na ostatnie, jak wykorzystać potencjał nurtu lean. Jak filozofia Lean rozpoczyna się w logistyce?

Zobacz również dpd Kołobrzeg

Szczupłe zarządzanie

W Polsce w języku o lean management podjęło się określenie szczupłe zarządzanie. Nazwa oddaje sztukę i główny rozwój tej sztuki, w istocie chodzi o to, by dzięki automatyzacji procesów nie marnować dostępnych zasobów. W obecnym systemie wystrzega się dużych inwestycji w narzędzia. W oddzieleniu od masowej produkcji, ilość wytwarzanych artykułów jest zupełnie znana i zarządzana przez potrzeby rynku. Przy wykorzystywaniu założeń szczupłego zarządzania przy pracy może robić średnio o 50% pracowników mniej. Dodatkowo, używana jest lżejsza fizyczna powierzchnia, potrzeban do produkcji produkcji, a dodatkowo oszczędzany jest okres pracy inżynierów.
Czas to pieniądz

Wedle opracowań Womacka, Jonesa i Roosa opublikowanych w The Machine that Change the Word. The Story of Lean Production wynika, że przy zastosowaniu założeń tej sztuki inżynierowie marzą o połowę mniej czasu do dzieła nowego produktu. Docelowo są to potężne korzyści finansowe. Lean management ogranicza zasoby niezbędne do pracy. Całość wspominania o pracy polega na wielkim wykorzystaniu dostępnych środków oraz kolejnym zużywaniu zasobów. LM to przede wszystkim dostosowanie procesu produkcyjnego do tej pozycji na zbytu. Między innymi spośród ostatniego początku Lean management pierwotnie używany w fabrykach, wszedł do rynku usługowego.
Początek, czyli produkcja po japońsku

zobacz również kredyty Kołobrzeg

Aby dobrze znać założenia szczupłego zarządzania warto wrócić do początków I korzeni jego powstania. Cała koncepcja zaczęła zakładać się już po II wojnie światowej. Miejscem do zmian był japoński rynek motoryzacyjny, a pionierem formy był inżynier Taichi Ohno, który stworzył System Produkcyjny Toyoty. Rozwijał koncepcję wprowadzając nowe formy i urządzenia konieczne do optymalizacji procesu produkcyjnego. Ohno wprowadził głęboką tj. bezpośrednią obserwację procesów. Twierdził, że dobre zarządzanie produkcją możliwe jest zdecydowanie dzięki realnej obserwacji, i że właśnie wiedza uzyskana z dostępnego doświadczenia może spowodować wymarzone efekty. Wymagał od kadry kierowniczej fizycznej obecności na halach produkcyjnych (management by walking around), tenże często poszukiwał z badania pracowników. Słuchał ich wpływów. Przekonywał się głosem tych, którzy na co dzień obsługiwali proces produkcyjny. To umożliwiało osiągać główny cel, czyli wyeliminowanie marnotrastwa.
Marnotrastwo zasobów

W trakcie tych uwagi Ohno wskazał kilka typów niepotrzebnego marnowania zasobów, takich jak:

Oczekiwanie ludzi w trakcie przestoju maszyn
Zbędny transport
Nadprodukcja
Nadmierne magazynowanie i zbędne zapasy
Utrzymywanie ogromnej ilości surowców i materiałów

System Produkcyjny Toyoty gromadził się nie dopiero na marnowaniu materiałów. Ohno wysoko cenił siłę ludzkich rąk i charakterów, dlatego wystrzegał się marnowania energii pracowników. Zwracał szczególną opinię na ostatnie, by jak najlepiej wykorzystać potencjał wszystkich ludzi. Spotkania managerów z ludźmi oraz słuchanie ich ofercie to codzienność w systemie lean.
Tylko Japonia?

Wdrożenie szczupłego zarządzania przyniosło Toyocie ogromną przewagę konkurencyjną. Co stało dostrzeżone przez zachodnie koncerny, tylko tak właściwie potencjał metodyki lean został wykorzystany stosunkowo późno. Dotyczyło to najbardziej z braku pełnej dokumentacji, Ohno i współpracujący spośród nim inżynierowie nie przygotowali oficjalnej dokumentacji, dlatego te adaptacja drogi na placu amerykańskim czy europejskim pokazała się trudniejsza.
The Machine That Changed the World

Do popularyzacji pojęcia przydałaby się wspomniana już publikacja The Machine That Changed the World wydana przez badaczy z Instytutu Technologii w Massachusetts. Popularność ta ma szczegółowe porównanie wydajności motoryzacyjnych z Japonii z obecnymi z USA i Europy. Wskazano na ważne punkty sukcesu produkcyjnego Toyoty. Analiza zafascynowała europejskich inwestorów. O filozofii Lean zaczęto dyskutować globalnie.

Przeprowadzki Tychowo zadzwoń 666484444

Metodyka Just in Time

W gazet badaczy wyszczególniono wszystkie składniki płacące za sukces Systemu Produkcyjnego Toyoty. Kluczowym była metodyka Just in Time. To założenie, w jakim każdy element produkcji kierowany istnieje na chwila dzięki wykluczeniu systemu „pchanej” sztuk oraz zastąpienia go systemem typu „pull”. System ssący pobiera produkt z poprzedniego procesu, tylko w punkcie, gdy zaistniała faktyczna potrzeba zastąpienia zużytego materiału. Uznało to Toyocie zorganizować produkcję, jaka nie przesyca rynku. Firma świadczyła dobrze to, na co obecnie był zbyt.

Przeprowadzki Tychowo zadzwoń 666484444

Implementacja Lean w oparciu o główne filary

Kolejnym głównym czynnikiem odpowiedzialnym za sukces lean management jest automatyzacja. W Toyocie składano się na budowaniu systemów produkcyjnych tak, aby wyeliminować wszystkie odchylenia od założonych standardów.

Szczupłe zarządzanie kładzie się na kilku ważnych założeniach:

Cena produktu ocenia z faktu widzenia końcowego użytkownika. To klient ocenia końcowy wynik oraz definiuje nadawane mu liczby.
Strumień wartości wyznaczany dla każdego produktu. Zbiór czynności niezbędnych do wytworzenia produktu. Każde składniki powinny stanowić normalne i jednoznacznie określone. Producent musi wiedzieć co kładzie się na pełny proces, zacząwszy od czasu zakupu surowców.

Przeprowadzki Tychowo zadzwoń 666484444

Tylko to realne oszacowanie kursów jest możliwe.
Ciągły przepływ – ceny w systemie produkcyjnym przebywają w system niezakłócony i dotyczy toż wszelkiej materii począwszy na produktach, a na reklamie kończąc. W współczesnym punktu stosowana istnieje też metoda one-piece-flow, która blokuje dawanie w całych partiach. [1] System ssący – produkowane są tylko niezbędne ilości i wyłącznie potrzebnych produktów. Małe części i tylko na stały sygnał.
Ciągłe udoskonalenie. To przyjemna myśl metodyki Lean, chodzenie do doskonałości w nurcie filozofii Kaizen, albo też przez wprowadzenie radykalnych zmian.

Jak sektor usługowy ma z lean management?

Adaptacja metodyki szczupłego prowadzenia na potrzeby sektora usługowego przyniosły tak właściwie dopiero lata 90. Po wdrożeniach w nazwach produkcyjnych na całym świecie dostrzeżono potencjał śpiący w ostatniej technice. Nadmiar, który spowalnia realizację obecny istnieje w wszelkim sektorze. Pojawił się pomysł na „odchudzenie” firm świadczących usługi. Warto podkreślić, że wąskie przystąpienie do metodyki lean bardzo otacza jej potencjał. Wówczas nie jest zdecydowanie rozwiązanie na redukcję kosztów. To pełna koncepcja, która zezwala na optymalne wykorzystanie zasobów. To przede wszystkim pozostały rozwiązanie myślenia, wokół którego powinno być całe przedsiębiorstwo. Co ważne, lean menagment w prywatnych zadaniach zawiera troskę o wysoką jakość produktu.
Nr 1 zasoby ludzkie

W trakcie wdrażanie metody pojawia się wiele problemów, między innymi stereotypy, które pojawiają się wokół tej formy. Lean nie jest przekonaną skrzynką z narzędziami. Adaptacja szczupłego zarządzania wymaga wielkich kolei w instytucji natomiast obecne na dalekim tle: technicznym czy ekonomicznym. Ogromnym miejscem do naprawy istnieje zarówno przystąpienie do użycia zasobów ludzkich. To nauka, która zajmuje się na wykreowaniu pewnej kultury organizacji. Lean kładzie się na taniej hierarchii, duży wpływ kładziony istnieje na pozycję zespołową oraz szkolenia wewnętrze pracowników, którzy docelowo zyskują uniwersalną pozycję, nie są niezastąpieni, płynnie zmieniają stanowiska. Lean oszczędza zasoby, oszczędza też energię ludzką, minimalizują np. niepotrzebną rywalizację pomiędzy poszczególnymi działami
Chodzenie do doskonałości i feedback

Chodzenie do codziennego udoskonalenia dzięki płynnym przepływom relacji między kadrą kierowniczą a ludźmi. Troska o dobrzy feedback jest tu wielkie znaczenie. Odpowiedzialność kładziona jest szczególnie na menagerów, którzy gwarantują za wewnętrzną organizację firmy. Człowiek dodatkowo jego czas toż najprawdziwsza zaleta firmy. Że być on chroniony dzięki ogólnym integracjom organizmów i automatyzacji procesów. To sens na zarządzanie biznesem, który podejmuje się w wszelkim sektorze, oraz w branży e-commerce.

Usprawnienie w e-commerce

W świecie sprzedaży online cały proces dania towaru do odbiorcę zawiera także ważny element przesyłki kurierskiej. Jak usprawnić robienia w obrębie wysyłkowym? Tutaj narzędziem optymalizującym zapewne istnieć wykorzystanie z usług brokera. Automatyzacja systemu pomoże zaoszczędzić czas oraz siłę osób obsługujących przesyłki. Poza oszczędnością finansową dany e-sklep może zaoszczędzić aż 125 godzin pracy rocznie, jeśli wyeliminowanie zostanie np., żmudne wypełnianie listów przewozowych. To na placu narzędzia takie jak np. porównywarka cen czy integracja z sposobem eBay, idą na optymalizację kursów a czasu pracy.

Szczupła logistyka

Wśród rosnącej konkurencji firmy szukają jeszcze to nowszych usprawnień na optymalizacje działań. To typowy proces, który spośród stabilnością będzie rozwijany w perspektyw. Tylko takie przystąpienie do sklepu może zadziałać w osiągnięciu zysku na przesyconym rynku. Nowa postać z sięganiem do redukcji kursów i uproszczanie procesów, zmienił rynek KEP. Metodyka lean stosowana w planowaniu transportu czy strategii magazynowania zbiera się w sukcesie większości firm.

Źródło artykułu Zarządzanie w nurcie Lean. Automatyzacja logistyki

Przeprowadzki Tychowo zadzwoń 666484444

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments