Gwałtowny rozwój technologii na przestrzeni ostatnich lat znacznie ułatwił możliwość dopełnienia większości urzędowych spraw przy pomocy wszechobecnego Internetu, dzięki czemu dochodzi do ograniczenia mnożących się wokół „papierów”, a także pozwala zaoszczędzić czas obywateli i urzędników.
Urząd Gminy uznawany jest przez większość obywateli za jedną z najważniejszych instytucji w praktycznie każdym mieście. Wszystko dlatego, że to właśnie tam załatwia się podstawowe sprawy związane z naszym codziennym życiem w konkretnej gminie.
Szybko i bezpiecznie w internetowym urzędzie
Dobiegająca końca pandemia spowodowała ogromne zamieszanie w codziennym życiu każdego z nas oraz zwróciła uwagę na konieczność dostosowania większości procedur urzędowych do nowoczesnej technologii. Skomplikowana sytuacja w bardzo krótkim czasie wymusiła powstanie internetowych platform, systemów i poradników online, które zapewniają możliwość zdalnego załatwienia większości spraw urzędowych. Wbrew pozorom te nowoczesne rozwiązania wiążą się z pewnymi ograniczeniami, a mianowicie konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu bądź specjalnego certyfikatu potwierdzającego tożsamość obywatela. Ze względu na występowanie w naszym społeczeństwie wielu barier technologicznych większość urzędów zdecydowała się w okresie pandemii na przygotowanie zapieczętowanych skrzynek przed swoimi siedzibami, które pozwalały na przyjmowanie dokumentów urzędowych bez bezpośredniego kontaktu z urzędnikami. Oczywiście udostępniono również specjalne pulpity elektroniczne oraz możliwość telefonicznego załatwiania większości spraw.
Instalacja fotowoltaiczna – zgłoszenie, czy pozwolenie na budowę?
Czym właściwie jest e-dowód i jak można go uzyskać?
Nowoczesne gminy wprowadziły możliwość składania wniosków on-line. Także coraz więcej instytucji innych państwowych podkreśla możliwość załatwienia większości urzędowych spraw przy pomocy e-dowodu. Warto jednak zacząć od tego, co dokładnie kryje się pod tym pojęciem. Rozwój technologii umożliwił stworzenie dokumentu osobistego w wersji elektronicznej, czyli w wyposażenie go w specjalistyczny chip, w którym znajdują się podstawowe dane identyfikacyjne obywateli wraz z ich biometryczną fotografią. Wbrew pozorom każdy posiadacz tego technologicznego ułatwienia ma możliwość szybkiej weryfikacji swojej tożsamości po przyłożeniu go do odpowiednio zaprojektowanego czytnika. Nie należy zapominać również o numerze CAN umieszczonym na pierwszej stronie e-dokumentu, ponieważ to właśnie przy jego pomocy korzysta się z większości funkcji dowodu i zabezpiecza go przed dostępem osób nieupoważnionych. Każdy obywatel ma prawo do posiadania e-dowodu, a jego uzyskanie nie jest wcale skomplikowane. Należy wypełnić wniosek oraz złożyć go w najbliższym urzędzie gminy niezależnie od aktualnego miejsca zameldowania. Przy pomocy tego identyfikatora można logować się do wszystkich portali urzędowych, a także podpisywać większość dokumentów elektronicznych.
Tych spraw urzędowych nie załatwisz internetowo
Mimo wprowadzenia przez władze państwowe wielu udogodnień w załatwianiu spraw urzędowych nadal istnieją pewne kwestie, które wymagają naszego osobistego stawiennictwa. Pierwszym takim przypadkiem jest konieczność rejestracji zgonu członka rodziny, co wiąże się z obowiązkiem złożenia wszystkich niezbędnych w tej sytuacji dokumentów. Również oświadczenie o uznaniu ojcostwa, a także odbiór karty pojazdu wymagają osobistej wizyty i spotkania z urzędnikami. Oczywiście nie należy zapominać o konieczności przedstawienia dokumentu tożsamości ze zdjęciem.
Tekst: Natalia Komarnicka